آشنایی با انجین و محیط بازی سازی گیم میکر+دانلود

به نام خدا,در ادامه اموزشهای بازی سازی قصد داریم وارد مرحله جدیدی بشیم و با انجین گیم میکر اشنا و نحوه دانلود و کار کردش بیشتر اشنا بشیم.نرم افزار گیم میگر توسط شرکت yoyogames در نسخه های مختلفی ارائه شده است.که از نسخه های بسیار مهم و کاربردیش  GameMaker Studio Professional هستش که قابلیت خروجی گرفتن برای تمامی پلتفرم ها از جمله اندروید,ای او اس,ویندوز فون,پی سی,رو دارا هستش. در این سری اموزش ها ما در محیط گیم میکر بازی مدنظرمون رو میسازیم و سپس از اون خروجی میگیرم برای هر پلتفرمی که  مدنظرمون هست.

در این اموزش ها ما ابتدا با ابزار و محیط گیم میکر آشنا میشیم.و سپس باهم به ساخت یک بازی دو بعدی زیبا خواهیم پرداخت.نصب محیط گیم میکر بسیار ساده است تنها لازمه که اون  رو از این لینک دانلود و بروی سیستم نصب کنید.تصویر زیر نمونه ای از محیط انجین گیم میکر هست.

در سمت چپ پوشه های رو می بینیم که هرکدوم وظیفه در بر گرفتن ابزارهای خاصی رو دارند.پوشه اول به اسم Sprites هست که در داخل اون فایل های خام برای ایجاد شخصیت و عناصر طراحی محیط بازی داخلش قرار می گیره.پوشه بعدی Sounds از نام پوشه مشخص هست که وظیفه در بر گرفتن صداهای رو که داخل بازی قرار استفاده بشه رو بر عهده داره. پوشه بعدی backgrounds هست.در داخل این پوشه تصاویر پس زمینه بازی مثل ابر.مثل ساختمان قرار میگیرند.در پوشه بعدی Path هستش.در برخی مواقع لازم میشه که ما شخصیت بازی مون رو از مسیر خاصی حرکت بدیم. در گیم میکر راهای زیادی برای حرکت دادن شخصیت از قسمت های خاص وجود دارد اما بهترین و ساده ترین راه ها استفاده از Path هست.پوشه بعدی Scripts ها هستند.زمانی در بازی نیاز میشه که مثلا بخواهیم از یک مرحله به مرحله بعدی بریم در این مواقع Scripts ها به کمک ما میان که یک کد اسکریپتی هست.پوشه بعدی هم shaders هست که ابزار های گرافیکی با استفاده از کدنویسی در داخلش قرار میگیره.

در اموزش های اینده این بخش رو به صورت کامل همراه با معرفی کامل منابع تکمیل خواهیم کردم.امیدوارم از این اموزش لذت برده باشید.منتظر نظرات و پیشنهادات شما در مورد این اموزش هستیم. 


فایلهای ضمیمه
توجه! هیچ فایل ضمیمه ای برای این مطلب یافت نشد

نظرات شما نظر جدید