معرفی برنامه نویسی سمت سرور

ناصر نادری | 1393/12/21


بنام خدا .

در یک سری جدید از مجموعه آموزشهای Appinapps قصد داریم برنامه  نویسی  وب  رو اینبار با تکنولوژی های سمت سرور برای  شما  ارائه بدیم .

قبل از هرچیز باید بگم  اگه میخوایید بهتر مطالب این قسمت رو درک کنید بهتره تا یه حدی از مهارتهای طراحی صفحات وب از جمله html و css و java script  برخوردار باشید .

برای روشن شدن مبحث برنامه نویسی سمت سرور یا ServerSide Programming من کلا طراحی یک وب سایت  پویا رو به دو بخش تقسیم میکنم :

1- بخش رابط کاربری .

2- بخش پردازش و تحلیل.

بخش رابط کاربری شامل  تمامی مواردی میشه که روی برنامه کلاینت که اکثرا Web Browser هست  اجرا و نمایش داده میشه . این موراد شامل طراحی ها ی HTML و CSS هست که صفحه رو توی یک قالب خاص نمایش میده و همچنین یک اسکریپت سمت کلاینت یا قابل اجرا روی مرورگر مثل javascript که برای  پویاسازیهای سمت مرور گر استفاده میشه .

خواص بخش رابط کاربری :

الف :  تمرکز بیشتر روی چهره و پوسته سایت .

ب:  عدم نیاز به هیچ مفسر یا کامپایلر یا برنامه اضافی به غیر از خود مرورگر.

ج : نیاز به دانش گرافیک و طراحی برای نتایج بهتر.

د: تمرکز بر روی اشیاء مربوط به مرورگر و سند وب مانند : پنجره مرورگر , خواص سند وب , تگهای html و خواص تگها و Style نمایش تگهای html , ....

وقتی میخواییم پردازشهایی خارج از قدرت مرورگر انجام بدیم مثل ذخیره فایلها یا داده های کاربر یا اتصال به سرور ایمیل و یا هر برنامه دیگه ای که به ذهنتون میرسه مثل پردازش ورودی کاربر و ... به یک سرویس دهنده نیاز داریم . این سرویس دهنده وظیفه هماهنگی تمامی بخشهایی رو داره که توی یک پردازش دخالت دارن . از جمله این بخشها میشه به کامپایلر یا مفسر زبان سمت سرور, سرویس دهنده بانک اطلاعاتی , سرویس دهنده ارسال و دریافت ایمیل و .... اشاره کرد .

سرویس دهنده وب تمامی اطلاعات رو از سمت کلاینت دریافت میکنه و بعد از سپردن پردازشها به بخشهای مربوطه نتیجه رو بصورت یک سند قابل خوندن توسط مرورگر براش ارسال میکنه.

درخواست سروریس گیرنده برای دریافت یک سند وب یا حاوی کدهای سمت سرور هست یا نه اگه باشه سرور اون بخشها رو پردازش میکنه و نتیجه رو بصورت محتوی html  تولید میکنه و به سرویس گیرنده ارسال می کنه.

بخشهای مختلف این معماری :

- سرویس گیرنده : معمولا همون مرورگر صفحات وب هست که درخواستی رو بصورت یک url به سرور ارسال میکنه .

- سرویس دهنده : مثل apache برای سیستم های تحت لینوکس (البته برای ویندوز هم کار میکنه ) و iis برای محیط ویندوز . همونطور که قبلا هم گفتم این بخش وظیفه هماهنگی و کار با تمام بخش های سمت سرور رو برای تولید یک نتیجه بصورت سند وب رو داره .

- سرور ایمیل : یک برنامه فراهم کننده امکان ارسال و دریافت ایمیل هست که با پروتکل هایی مثل SMTP , POP کار میکنه .

- سرور بانک اطلاعاتی : این بخش یکی از مهمترین بخشهای سمت سرور هست . وظیفه اصلی این بخش مدیریت داده های ذخیره شده در بانک اطلاعاتی و تعیین دسترسی های سطوح مختلف به داده هاست . از جمله مهمترین و پر استفاده ترین این سرورها میشه به MySql , SqlServer اشاره کرد .

- اسکریپت یا زبان برنامه نویسی سمت سرور : این زبان قادر به دریافت درخواستهای سروریس دهنده برای پردازشهای مختلف و تولید نتایج برای اون هست . در واقع این زبان داده هارو دستکاری میکنه , ایمیل ها رو ارسال و دریافت میکنه و خلاصه موتور انجام دهنده عمل سمت سرور همین بخش هست . توی این بخش زبانهای مختلفی میتونه استفاده بشه ازجمله :

php,perl cgi,c,c++,java ,asp.net,asp,ruby,....

در این سری از آموزشها ماقصد داریم از مجموع Mysql,Apache و PHP برای پیاده سازی و آموزش برنامه نویسی وب  سمت سرور استفاده کنیم.

تا جلسه بعد در پناه دانای مطلق...


فایلهای ضمیمه
توجه! هیچ فایل ضمیمه ای برای این مطلب یافت نشد

نظرات شما نظر جدید