کار با بانک اطلاعاتی در  php  , phpmyadmin

بنام خدا .

این چند جلسه آخری رو اختصاص میدیم به یکی از اصلی ترین بخشهای برنامه نویسی php که اتصال و کار با دیتابیس هست. معمولا برای اینکار به همراه php از سرور بانک اطلاعاتی mysql استفاده میشه . ولی  تقریبا اکثر سیستم های بانک اطلاعاتی رو میشه از طریق php باهاش کار کرد . مثل sqlserver ویا سیستم های nosql مثل mongodb.

بخش مهمی از کار با دیتابیس رو  که شامل ساخت جداول و ویوها و پروسیجرهاست , باید روی نرم افزار سرویس دهنده mysql انجام بدیم . برای کار با mysql هم ابزارهای زیادی وجود داره . یکی از این ابزارها که بسیار حرفه ای هم هست و نیاز به دانش بالایی از سیستم mysql داره ابزار خط فرمان هست .   برای استفاده از این  ابزار باید برید توی cmd و وارد کنسول mysql شید و اونجا میتونید دیتابیس بسازید و هزارتا کار دیگه که همش با تایپ دستورات انجام میشه . اگر میخوایید از این طریق وارد بشید یه سری به این بزنید .

ولی یکی از بهترین و کاراترین ابزارها برای کار با mysql همانا سیستم تحت وب phpmyadmin هست که اگر wamp رو نصب کرده باشید و تمام سرویس های wamp مثل apache و mysql درحال سرویس دهی یعنی چراغ سبز باشن در این صورت میتونید  از آدرس زیر وارد این سیستم شید :

  http://localhost/phpmyadmin 

توی تصویر بالا ملاحظه میکتید که میشه یک بانک اطلاعاتی جدید رو به چه شکلی ایجاد کرد .

به عنوان مثال میخواییم یک یانک اطلاعاتی با نام db_test ایجاد کنیم و داخلش یک جدول به نام  tbl_users ایجاد کنیم . و جدول tbl_user شامل 5 فیلد id,name,password,email و phone .

توی شکل سعی کردم این مراحل رو انجام بدم .

 

توی جلسه بعد اتصال و نحوه استفاده از همین جدول رو براتون توضیح خواهم داد .

تا همون جلسه درپناه حق


فایلهای ضمیمه
توجه! هیچ فایل ضمیمه ای برای این مطلب یافت نشد

نظرات شما نظر جدید