معرفی زبان ++C

ناصر نادری | 1395/01/19


بنام خدا .

نمیشه از برنامه نویسی صحبت کرد و مطلبی از زبان C++  ننوشت . به همین علت  در ادامه آموزشهای  برنامه نویسی اپ این اپس  قسط داریم یک سری آموزشی برای

زبان ++C داشته باشیم.

مقدمه :

زبان ++C یک زبان برنامه نویسی میان سطحی  محسوب میشه.  اگه بخواییم به روش من زبانها رو تقسیم کنیم، میشه اونها رو به پنج لایه  (به صورتی که در شکل  پایین میبینیم) یا سطح تقسیم کرد.

 

در این سطح از برنامه نویسی معمولا حوزه کاری خیلی تخصصی میشه. و سخت گیری های برنامه نویسی کم میشه. مثلا برای برنامه نویسی روی مرورگرهای وب  میتونید از زبان جاوا اسکریپت استفاده کنید یا برای برنامه نویسی سمت سرور وب از زبان مخصوص php که یک زبان اسکریپتی هست استفاده کنید. زبانهای اسکریپتی
زبانهایی که معمولا بر روی بسترهای خاصی و با فاصله از مفاهیم پایه ای سیستم عامل ساخته میشن و ساختشون با اهداف خاصی انجام میشه و دستوراتش کاملا برای برنامه نویس قابل فهم هست در این سطح قرار میگیرن. بهترین مثالهای موجود زبانهای java و #C هستن که بر روی ماشین های مجازی کار میکنن زبانهای سطح بالا
خوب زبانی که بتونه از قابلیت های زبان سطح پایین استفاده کنه و مدیریت حاظه، ثباتها و سخت افزار کامپیوتر رو بطور مستقیم در دست بگیره و در عین حال  از دستورات قابل فهم برای برنامه نویس استفاده کنه  در این سطح قرار میگیره. بهترین مثال این نوع زبانها زبان قدرتمند ++C هست زبانهای سطح میانی
زبان اسمبلی در این سطح استفاده میشه. یعنی خودش برای این سطح ساخته شده تا برنامه نویس رو از پیچیدگیهای سطح ماشین دور نگه داره. در این سطح برای ترجمه دستورات به زبان قابل فهم کامپیوتر از اسمبلر استفاده میشه. بیشتر بخشهای هسته سیستم عامل با این زبان نوشته میشه. زبانهای سطح پایین
در این سطح درک ما از نرم افزار فقط کدهای صفرویک هست زبان ماشین

 

خوب توضیحات بالا کامل نیست ولی میتونه نقطه مورد نظر ما رو برسونه.  زبان ++C  یک نسخه تکامل یافته و شی گرا از زبان برنامه نویسی C هست. که در سال 1985 توسط بیارنه استراستراپ ارائه شد.  هدف اصلی این زبان اضافه کردن رویکرد شی گرایی به زبان سیستمی C بوده و در این مسیر بسیار هم موفق بوده و هست. یعنی شما توی این زبان تمامی توانییهای سیستمی و قدرمتمند زبان C رو  همراه با امکانات مدرن و مورد نیاز برای سبک برنامه نویسی و تولید نرم افزار امروزه  رو خواهید داشت.

چه کسانی از این زبان استفاده میکنند.

اگر از من بپرسید میگم برای اینکه برنامه نویس کار کشته ای بشید حتما این زبان رو توی هر سطحی که هستید یاد بگیرید و با هاش درگیر شید. ولی معمولا این زبان 4 دسته کاربر مخصوص خودش رو داره.

1- دانشجویان و یا هنرجویان

2- برنامه نویسان سیستمی (کامپایلرها, سیستم عامل, سخت افزار, سیستم های بلادرنگ و ....)

3- نرم افزارهایی با کارایی و مقیاس بزرگ مثل آفیس و مطلب و ....

4- برنامه نویسان حوزه گرافیک و بازیهای دوبعدی و سه بعدی

البته شما با این زبان هرآن چه که فکرشو بکنید میتونید تولید کنید ولی فراموش نکنید که مثلا اگه بخوایید از ++C برای نوشتن cgi برای پردازش صفحات وبتون استفاده کنید کار زیاد عاقلانه ای نیست چرا که انتخابهای بسیار ویژه و ساده تری برای این کار وجود داره.

هر زبان برای اینکه بتونه موفق بمونه و از دور خارج نشه باید کتابخانه ها و ابزارهای آماده و مفیدی رو برای راحتتر کردن کار برنامه نویساش ارائه بده. این شامل محیطهای توسعه (IDE). انواع مترجم ها و کتابخانه های  مرجع میشه.

مترجمها

همونطور که شاید بدونید برنامه نوشته شده به این زبان باید کامپایل بشه تا بتونه به حالت اجرا دربیاد. این عمل رو نرم افزار سیستمی کامپایلر انجام میده . برای زبان ++C برخی از مهمترین کامپایلرها که در وب سایت آقای استارستراپ اومده رو پایین آوردم .


Apple C++
Bloodshed Dev-C++.
Clang C++..
Cygwin (GNU C++)
Digital Mars C++
Mentor Graphics - Lite edition.
MINGW - "Minimalist GNU for Windows".
DJ Delorie's C++ development system for DOS/Windows (GNU C++)
GNU CC source
IBM C++
Intel C++
Microsoft Visual C++ Express edition
Oracle C++.

کامپایلر ها زیر هم که از مهمترین های پولی هستن

Embarcadero C++
Edison Design Group C++ Front End
Green Hills C++
HP C++
Intel C++
Mentor Graphics Sourcery
Microsoft C++
Paradigm C++
The Portland Group C++
WindRiver's Diab C++


 البته کامپایلرهای دیگری هم هست که دیگر در این مقال نگنجد. حالا از همین کامپایلرها توی IDE های زیادی استفاده میشه که چند تا شو تولیست پایین آوردم.

 


نام استاندارد زبان برنامه نویسی نرم افزار
Code::Blocks GPL C++
Dev-C++ GPL Delphi
Microsoft Visual Studio Proprietary, Freeware (Community edition only) C++ and C#
Qt Creator  GPL / LGPL / Proprietary C++
Xcode (Apple) Proprietary C, C++, Objective-C, Objective-C++
NetBeans C/C++ pack CDDL and GPL Java
Eclipse CDT EPL Java
CodeLite GPL C++

 

اینها مهمترین محیطهای توسعه زبان ++C بود البته برنامه های زیادی برای اینکار هست که باز در این مقال نمیگنجد.

خوب زیاد حاشیه نریم. شما یکی از این محیطهارو انتخاب کنید دانلود کنید بعد کدهایی که تو این سری از آموزشها خدمتتون ارائه میشه رو توی همون نرم افزار تست کنید.

ساختار یک برنامه ++C طوری هست که دارای یک نقطه اجرایی به نام تابع main است. این تابع اولین بخش از یک برنامه نوشته شده به این زبان است که توسط سیستم عامل اجرا میشود.  کد زیر یک نمونه از برنامه نوشته شده ساده به این زبان هست.

 #include <iostream>
using namespace std;

int main ()
{
    cout << "Hello World! ";
    cout << "I'm a C++ program";
} 

توضیح بخشهای مختلف برنامه رو توی جلسات دیگه  خواهیم داشت. اما بصورت مختصر باید دو قسمت این زبان رو توضیح بدم. تابع main که نقطه اجرای برنامه هست و بخش فراخوانی سرآیند ها و کتابخانه ها که در ابتدای برنامه قبل از تمامی توابع و کلاسها نوشته میشه.

نکته : زبان ++C دارای امکانات شی گرایی هست ولی کاملا شی گرا نیست یعنی لازم نیست که مثل جاوا همه چیز حداقل از یک کلاس شروع بشه.

توی جلسه بعد ساختار زبان رو کاملتر توضیح میدم.

تا جلسه بعد در پناه حق.


فایلهای ضمیمه
توجه! هیچ فایل ضمیمه ای برای این مطلب یافت نشد

نظرات شما نظر جدید