بررسی زبانهای برنامه نویسی مختلف و حوزه کاری (بخش سوم)

7 - زبان پرس و جو بانک اطلاعاتی رابطه ای SQL

اگر چه زبان SQL  یا (Structured Query Language) یک زبان برنامه نویسی مانند آنچه در زبانهایی نظیز JAVA و یا Python و ... میبینیم نیست و مورد اصلی استفاده ان در سیستم های مدیریت بانک اطلاعاتی رابطه ای (RDBMS) است, ولی به دلیل حجم بالای تراکنشهای داده و وابستگی بیشتر برنام هایی که توسعه دهندگان تولید میکنند به مباحث بانک اطلاعاتی و مهمتر از همه ظهور علمی به نام علم داده و یا Data Scince یاد گیری این زبان بسیار مهمتر از قبل شده.

 

زبان برنامه نویسی SQL

این زبان در سال 1986 تحت استاندارد ISO/IEC ایجاد شده است. در واقع توسط SQl و تمامی مشتقات آن برنامه نویسان میتوانند درخواستهایی را به سیستم مدیریت بانک اطلاعاتی بدهند تا عملیات خاصی را روی داده ذخیره شده در بانک اطلاعاتی رابطه ای (جدولی) انجام دهند. یادگیری این زبان به صورت کلی ونه حرفه ای برای تمامی برنامه نویسان ضروری است ولی اگر کسی میخواهد در دنیای بانک اطلاعاتی و علوم داده بهصورت حرفه ای کار کند باید یک استاد تمام در زمینه SQL و تمامی کاربردها و مشتقات آن مثل TSqlو .. باشد.

 

کاربردهای زبان SQL

  •  - برای برنام نویسان بانک اطلاعاتی مایکروسافت Sql Server شامل نوشتن Stored Procedure و SqlFUnctionsو ...
  •  - برای برنامه نویسی سیستم های مدیریت بانک اطلاعاتی دیگر نظیر MySql, Oracle و ...
  •  - برای نوشتن تکه کدهای sql در زبانهای دیگر مانند C# و Java و ...
  •  - برای کار با داده در زمینه علوم داده

8- زبان برنامه نویسی Ruby

زبان برنامه نویسی Ruby در واقع یک پایتون دیگر البته با نگاه به نوعی برنامه نویسی مدرن و مخصوص سیستم های تحت وب میباشد. این زبان که یک زبان برنامه نویسی اسکریپتی و Dynamic Typed هست در اواسط دهه 1990 توسط یک ژاپنی به نام Yukihiro Matsumoto و با بهره گیری ازمفاهیم زبانهایی مانند Perl , Python , Lisp  به صورت شی گرا  , تابعی ساخته شده است . اسم Ruby از یک سنگ قرمز کریستالی گران قیمت گرفته شده است.  

 

زبان برنامه نویسی Ruby

موارد استفاده از زبان Ruby

  •  - برنامه نویسی وب (Ruby on Rails , ...)
  •  -  برنامه نویسی دسک تاپ (Ruby-GTK , ...)
  •  - برنام نویسی بازیهای دو بعدی (Gosu , ...)
  •  - برنامه نویسی برنامه های آزمایشی و الگوریتمیک

 

Ruby به همراه پلتفرم مشهور وب خود یعنی Ruby On rails برای سالها یکی از چند انتخاب شرکتهای برای توسعه برنامه های تحت وب بوده است. جالب است بدانید که Github و Tiwtter در ابتدا توسط این پلتفرم پیاده سازی شده اند. ولی مشکلاتی که معمولا وبسایتهای بزرگ با آن مواجه هستند انتخاب بعدی آنها در توسعه سیستم را معمولا تغییر میدهد به طوری که با رشد بیش از حد سیستم و کاربران آن زبانهای اسکریپتی عملکرد ضعیفتری از خود نشان میدهند و قابلیت گسترش مهندسی و معماری نرم افزار هم در این زبانها بسیار کم میباشد. در هرحال اگر به دنبال یک زبان خلوت و اصولی برای خلق وب سایتها و وب اپ ها هستید میتوانید از این زبان ژاپنی استفاده کنید چرا که Ruby on Rails یک پلتفرم بسیار قدرتمند و منحصر به فرد است که بیشتر پلتفرم های دیگه مثل Django و ... اصول طراحی و پیاده سازی خود رو از آن کپی کرده اند. فرصت های شغلی برای برنامه نویسان Ruby و Ruby on rails بیشتر در کشور ژاپن و آمریکا وجود داره و اگه قصد مهاجرت به یکی از این دو کشور دارید یکی از بهترین انتخابها خواهد بود.

 

9 - زبان برنامه نویسی Kotlin

بعد از بوجود آمدن زبان Java و ماشین مجازی مشهورش یعنی JVM مهندسان و محققان و مخترعین آسوده ننشستن و با خود گفتن اگر یک ماشین مجازی داریم چرا انواع زبانهای مختلف را با قابلیت اجرا روی همین ماشین مجازی و با اهداف خاص نسازیم. این شد که زبانهایی مانند Scala , Groovy و همچنین Jython , Jruby بوجود آمدند. استفاده از تکنیکها و قابلیت های سطح بالای این زبانها بر روی ماشین مجازی جاوا یک تجربه منحصر به فرد است چرا که این ماشین مجازی جاوا, مانند یک سیستم عامل روی بیشتر سرورهای جهان و حتی PC های خانگی به دلایل مختلف نصب و در حال اجرا میباشد. در این میان شرکت Busines Inteligence سازنده محیط توسعه اندریود استودیو برای برنامه نویسیAndroid در اوایل دهه 2010 یک زبان برنامه نویسی جدید و بسیار مدرن برای کار بر روی ماشین مجازی جاوا و نوشتن بخشی یا همه برنامه های تحت اندروید به نام Kotlin یا کاتلین ایجاد کرد و امروزه بیشتر برنامه نویسان جاوا برای اندروید میتوان گفت به نحوی در حال انتقال به این زبان و یا حداقل استفاده آن در کنار جاوا هستند.موارد استفاده از Kotli تقریبا همان موارد استفاده از جاوا هستند مثل برنامه نویسی موبایل و یا وب و Backend  و بیشتر پلتفرمهای ساخته شده برای جاوا از زبان کاتلین هم پشتیبانی میکنند. اگر برنامه نویس اندروید و یا کلا برنامه نویس جاوا هستید یادگیری این زبان پیشرفته حتما توصیه میشود. نکته مهم این است که Kotlin یک جایگزین برای جاوا نیست بلکه فقط یک انتخاب در کنار آن است و اگر میخواهید میتوانید بخشهایی را در کاتلین و بخشهایی را در جاوا نوشته و باهم ارتباط بدهید.

 

زبان برنامه نویسی Kotlin

 

محیط توسعه این زبان بیشتر InteliJ میباشد و IDE های بیشتری در حال پشتیبانی از آن هستند.

10 - زبان برنامه نویسی Swift

ورود به دنیای اپل و توسعه برنامه های مختلف برای سیستم عامل IOS و Apple هزینه هایی دارد. اگر بخواهید برنامه های قابل اجرا بر روی سیستم عامل IOSبنویسید باید این برنامه ها رو روی XCode  یا پلتفرم توسعه اپل نوشته و اجرا کنید. زبان برنامه نویسی اصلی برای این بستر Objective C بود ولی به دلیل دشوار بودن آن برای بیشتر برنامه نویسان, شرکت apple تصمیم به ساخت یک زبان برنامه نویسی مدرن و سازگار با Xcode به نام Swift در اوایل دهه 2010 گرفت. این زبان هم اکنون زبان اصلی برنامه نویسی برای بستر XCode میباشد.

 

زبان برنامه نویسی Swift

 

البته Swift یک زبان چند منظوره میباشد و میتوان از ان در تمامی موارد مورد ذکر استفاده کرد ولی اگر میخواهید برنامه نویس محیطهای مربوط به apple باشید و با یک زبان مدرن و خیلی قدرتمند کار کنید swift انتخاب اول و آخر شما خواهد بود.

 

 


فایلهای ضمیمه
توجه! هیچ فایل ضمیمه ای برای این مطلب یافت نشد

نظرات شما نظر جدید